تبلیغات
یاران عاشق - خاطره سفره هفت‌سینی که بجای یکی از سین ها .رزمنده سیم بان را وسط سفره هفت سینمان گذاشتیم
پشتیبان ولایت فقیه باشید تابه مملكت شماآسیبی نرسد.امام خمینی/ماباولایت زنده ایم.تازنده ایم رزمنده ایم

خاطره سفره هفت‌سینی که بجای یکی از سین ها .رزمنده سیم بان را وسط سفره هفت سینمان گذاشتیم

شنبه 28 اسفند 1395 01:24 ب.ظ

نویسنده : برجمال محمد صلوات الّلهم صّلعلی محمد وآل محمد
ارسال شده در: دل نوشته ها ، عشقستان ، یاران همسنگر ،
http://s4.picofile.com/file/8288953218/عید11.jpg

خاطره سفره هفت‌سینی که به جای سکه، سماق و سرکه، سرنیزه، سیم خاردار و ساچمه وسیم جنگی.سیم چین  در خود داشت، در ذهن رزمندگان بسیاری ماندگار شده است. هر «سین»‌ که روی سفره گذاشته می‌شد نشانی از جنگ را با خود به همراه داشت. برخی گردان‌ها برای تکمیل هفت‌سین‌شان مین سوسکی، مین سبدی و سیم تله انفجاری می‌گذاشتند، آنها هر روز با تمام این «سین‌»‌ها زندگی می‌کردند. «سین»‌هایی که پلی بود برای رسیدن به «شین» شهادت. سفره‌ای هم وجود نداشت و رزمندگان با انداختن چفیه و تکه پارچه‌ای تمام وسایل را روی آن می‌گذاشتند و تلاش می‌کردند به هر نحو ممکن مراسم نوروز را در جبهه اجرا کنند. سفره‌های ساده و بدون ادعای نوروز رزمندگان، مملو از عشق، اخلاص و ایثار بود و همگی از این سفره سیراب می‌شدندوشاد.

براتون بگم در قرارگاه تاکتیکی لشکرویژه شهدادر گرده رش نزدیک شهرماوت عراق بودیم برای هفت سینمان یک سین کم داشتیم . هرچه گشتیم چیزی پیدا نکردیم . یهو یکی از رزمندگان گفت  سیم بان را وسط چفیه بذارید . همه زدن زیر خنده . رزمنده ایی که سیم بان بود موقع سال تحویل خودش آومد وسط چفیه نشست وشد یکی از سین های سفره هفت سینمان .ولی جالب ترین سین بود چون سینی بود که هم زنده. هم رزمنده . هم خوب هم چی را میخورد وهرکی می اومد سنگرما از خنده روده برمیشد.وروحیه میگرفت.

براتون بگم پیش از تحویل سال نو دستی به سر و روی سنگرهایمان می‌کشیدیم و در اصطلاح آن روزها «سنگر تکانی» می‌کردیم. رزمنده‌های خوش ذوق سنگرها را با گل و گیاه‌های اطراف و شقایق‌هایی که در دشت‌ها روییده بود تزئین می‌کردند تا نشانی بهار به درستی داده شود. هنگام تحویل سال و زمانی که دعای «یا مقلب القلوب و الابصار» روی لبان رزمندها جاری می‌شد، بچه‌ها در یک سنگر جمع می‌شدند و با هم دعای تحویل سال را می‌خواندند. اگر لحظه تحویل سال بعد از عملیات بود عکس شهدای عملیات سر سفره چیده می‌شد، به سر لوله تفنگ‌ها پرچم سرخ می‌زدند، وصیتنامه‌ها یا نوار صدای دوستان در لحظات قبل از شهادت را سر سفره می‌گذاشتند و جای شهدا و مفقودالاثرها را خالی می‌کردند. لحظه‌ای ناب و خدایی برای شروع سالی جدید، تا بلکه تمام روزهای سال خدایی شود.»

در مراسم تحویل سال، بعد از گوش ‌سپردن به نوای همرزمان و جانبازانی که جراحت سطحی‌تری داشتند و می‌توانستند روی پای خود بایستند، در حضور فرمانده، روحانی و طلبه گردان،مداح گردان یا ستاد تیپ ولشکر.  همه رزمنده‌ها شروع به نوحه‌خوانی و راه انداختن سینه زنی و تلاوت دعای توسل می‌کردند.»

از شایع‌ترین رسوم جبهه‌ها این بود که با حلول سال جدید نیروهای حاضر در خط مقدم با شلیک گلوله‌ به سمت دشمن ابراز احساسات می‌کردند. سکه‌هایی 10 ریالی و20 ریالی که به دست امام متبرک شده بود دست به دست بین رزمندگان می‌چرخید و همچنین نیروهای تبلیغات پیام‌های رئیس‌جمهور وفرماندهان را در جبهه‌ها پخش می‌کردند.

وازپشت بیسم ها پیامهای تبریک همراه با یادشهدا اموج آسمانی را میشکافت وپیامهای فرماندهان را به گوش رزمندگان میرساندند. شوخی های بچه های شوخ طبع حتا از پشت بیسیمها هم همه را روحیه میداد.وشادی را در دل رزمندگان به ظهور میرساند. چه خوش بود اون روزها در میان آتش وجنگ شادبودن .

دید و بازدید عید و رفتن به سنگر‌های یکدیگر رسم دیگری بود که رزمندگان حاضر در مناطق عملیاتی خاطرات شیرینی از آن به یاد دارند. سر زدن به گردان‌های همجوار و گرفتن سراغ فرماندهان و روبوسی با آنها از جمله سنت‌های حسنه‌ای بود که در روزهای سال نو به ندرت ترک می‌شد.  «نیروهایی که چهار پنج سال سابقه حضور در منطقه را داشتند جبهه و سنگر‌ها را مثل خانه خود می‌دانستند و نمی‌توانستند نسبت به آغاز بهار و جشن نوروز بی‌توجه باشند. گاهی هم مسابقات قرآنی و دینی برگزار می‌شد و فرد برنده به رسم یادگاری جایزه‌ای می‌گرفت.»

رزمندگان حتی سنت دیرینه عیدی دادن را فراموش نمی‌کردند و به هر طریقی که ممکن بود به همرزمانشان عیدی و یادگاری می‌دادند. عیدی‌ها معمولا اسکناس ۱۰ تومانی ویژه فرماندهان لشکروتیپ بودکه بعضاً روی آن جملاتی هم نوشته شده بود. وبقیه سکه های 50ریالی و20 و10 ریالی بود که به همدیگر عیدی میدادند. . البته عیدی دادن‌ها همیشه به رد و بدل شدن پول خلاصه نمی‌شد. بعضی‌ها از هم دستخط و چفیه می‌خواستند و برای هم عبارت «کتب علیکم القتال» را می‌نوشتند و در پاکتی اهدا می‌کردند تا در سال جدید شهادت نصیبشان شود. پخش میوه و شیرینی رواج می‌گرفت و هر کس به طریقی سعی می‌کرد لحظه تحویل سال را برای همرزمانش شیرین‌تر کند.    راوی  رزمنده جانباز سبزعلی غلامیدیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: خاطره سفره هفت‌سینی که بجای یکی از سین ها .رزمنده سیم بان را وسط سفره هفت سینمان گذاشتیم ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 19 اسفند 1395 01:28 ب.ظ